Zmarł „ojciec chrzestny brytyjskiej animacji”

Bob Godfrey
Bob Godfrey

Ukochany brytyjski animator Bob Godfrey, twórca takich serii animowanych dla dzieci jak „Roobarb” i „Henry’s Cat”, zmarł 21 lutego 2013 w wieku 91 lat.

Godfrey urodził się 27 lutego 1921 roku w Nowej Południowej Walii w Australii, a wychował w Wielkiej Brytanii. Dorastał w Ilford, Essex w Londynie, gdzie po skończeniu szkoły uczęszczał do Leyton Art School. 

Znany był jako „ojciec chrzestny brytyjskiej animacji”. Swoją karierę zaczął jako grafik w Lever Brothers, następnie pracował w agencji reklamowej Liantas. Podczas II Wojny Światowej służył w Królewskiej Marynarce Wojennej i wziął udział w Operacji Overlord. Po wojnie powrócił do agencji reklamowej, by po roku dołączyć do studia animacji WM Larkin, które produkowało filmy instruktażowe i informacyjne. Znudzony pracą, jaką wykonywał w ciągu dnia, Goldfray i jego koledzy Keith Lerner i Jeff Hale, pracowali wieczorami nad własnymi animowanymi filmami: „The Big Parade” (1952) i „Watch the Birdie” (1954).

Roobarb
Roobarb

 W 1955 roku Britain, Godfrey, Learner i Hale założyli swoje własne studio animacyjne – Biographic Cartoons Ltd., produkując animowane reklamy, których humor zyskały uznanie brytyjskich widzów. Dwa lata później do studia dołączyły Vera Linnecar i Nancy Hanna. 

Dzięki dochodom z reklam Goldfrey w latach 50. i 60. tworzył dziwaczne i zwariowane shorty: „Polygamous Polonius”, „Do-It-Yourself Cartoon Kit”, „Alf, Bill and Fred”, „The Rise and Fall of Emily Sprod”.

Karma Sutra Rides Again
Karma Sutra Rides Again

W 1965 roku Bob Goldfrey opuścił Biographic by tworzyć pod własnym nazwiskiem. W 1970 zdobył nagrodę BAFTA za „Henry 9 to 5”, a w 1971 nominację do Oscara za „Karma Sutra Rides Again”, która początkowo była zakazana w Wielkiej Brytanii. W 1975 stworzył „Great!”, która zdobyła nagrodę BAFTA i Oscara. Ponieważ animowana krótkometrażówka nie przyniosła mu pieniędzy, skorzystał z okazji by stworzyć serię „Roobard” dla telewizji BBC. 

Great!
Great!

Pracował również nad innymi animowanymi seriami telewizyjnymi: „Henry’s Cat”, „Noah and Nelly in… SkylArk”.

W 1974 roku był gospodarzem programu telewizyjnego o technikach animacji „The Do-It Yourself Film Animation Show” w BBC1. Wykładał także animację na West Surrey School of Art and Design, a ponadto był współprzewodniczącym Komisji Edukacji i dyrektorem biura zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (International Animated Film Association).

Pozostawił żonę Beryl i dwie córki.