Zmarł ostatni założyciel Studia Filmation

Hal SutherlandJeszcze niedawno informowaliśmy o śmierci Lou Scheimera, jednego ze współzałożycieli studia Filmation. Tymczasem Hal Sutherland, kolejny założyciel słynnego studia odszedł na zawsze 16 stycznia 2014 roku.

Sutherland swoją karierę zaczynał u Disneya jako animator pracujący nad „Śpiącą Królewną”, głównie nad postacią konia księcia – Samsona. Kariera u Disneya nie była mu jednak pisana, został zwolniony z pracy. Po zwolnieniu, Sutherland związał się z Lou Scheimerem. W 1962 roku razem z Normem Prescottem założyli studio Filmation Associates – i zaczęli pracę nad pełnometrażówką „Journey Back To Oz”.

Dopiero pod koniec lat 60. studio zyskało rozgłos, tworząc takie serie jak „The New Adventures of Superman”, „The Archie Show”, „Fantastic Voyage”, „Aquaman”, „Sabrina The Teenage Witch”, „Fat Albert and the Cosby Kids” czy „Star Trek: The Animated Series”.

W 1974 roku Sutherland przeszedł na częściową emeryturę i przeniósł się do stanu Waszyngton aby skupić się na malarstwie. Jednym z późniejszych zadań Sutherlanda w Filmation był nadzór nad produkcją jako dyrektor produkcji przy „He-Man i Władcy Wszechświata” czy „Pinocchio And The Emperor Of The Night”. Ostatnim jego projektem w studiu był sequel Królewny Śnieżki „Happily Ever After” z 1993. 

Sutherland zmarł z powodu komplikacji związanych z pęcherzykiem żółciowym.