Zmarła Jane Henson, współtwórczyni „Muppetów”

Jane-HensonAmerykańska lalkarka Jane Henson, współtwórczyni „Muppetów” i „Fraglesów” zmarła dwa dni temu po długiej walce z rakiem.  Miała 78 lat. 

Jane Henson, wdowa po ukochanym Jimie Hensonie urodziła się w Queens w Nowym Jorku. Przyszłego męża spotkała w 1954 roku na zajęciach lalkarskich na Uniwersytecie Maryland.  

Wspólnie stworzyli wczesną wersję „Muppetów” dla programu telewizyjnego „Sam and Friends” i wykonali swój krajowy debiut telewizyjny w The Tonight Show with Steve Allen.

Jane poślubiła Jimiego w 1958 roku. Z małżeństwa miała 5 dzieci. Pomimo separacji w 1986 roku, pozostawali przyjaciółmi i nadal dzielili swoją miłością i wizją do „Muppetów”.   Jene wspierała Jima i promowała jego karierę nawet po jego śmieci poprzez Jim Henson Legacy, fundację którą założyła w celu dbania o dziedzictwo i podtrzymywanie pamięci o niezwykłych  dokonaniach Hensona dla świata rozrywki.  

Jane była członkinią zarządu The Jim Henson Foundation, zapoczątkowanej przez jej męża w 1982 roku w celu rozwoju sztuki teatru lalek. Była również współzałożycielką National Puppetry Conference na Eugene O’Neill Theater Center.  

Aby zapoznać się bliżej z osobą lalkarki zapraszamy na stronę składającą hołd życiu i twórczości Jane Henson >> www.henson.com/jane.html