Michèle Cournoyer pierwszą animatorką z nagrodą Prix Albert-Tessier

Michèle Cournoyer pierwszą animatorką z nagrodą Prix Albert-TessierTegoroczną laureatką Prix Albert-Tessier, najważniejszej nagrody przyznawanej przez rząd prowincji Quebec za wybitny wkład w kinematografię, została Michèle Cournoyer. Reżyserka filmów animowanych, częto współpracująca z National Film Board of Canada jest pierwszą kobietą, w prawie czterdziestoletniej historii nagrody, tworzącą w dziedzinie animacji, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Wśród poprzednich nagrodzonych znaleźli się animatorzy Norman McLaren i Frédéric Back.

Urodzona w 1943 roku Michèle Cournoyer karierę filmową rozpoczęła w latach 70, zbiorem eksperymentalnych krótkometrażówek. W 1989 roku wygrała organizowany przez Francuskie Studio Animacji NFB konkurs Cinéaste recherché(e). Pięc filmów, które nastepnie nakręciła zdobyło około 30 międzynarodowych nagród. W twórczości Cournoyer dominują tematy trudne i kontrowersyjne, m.in.: kazirodztwo, alkoholizm, rola kobiet-zamachowców.

Claude Joli-Coeur, komisarz rządu i przewodniczący NFB tak skomentował wybór: „NFB z radością przyjęła tę prestiżową nagrodę przyznaną animatorce, pierwszą w historii. Nagroda podkreśla ważną rolę animacji w kinematopgrafii Quebec oraz wkład Michèle Cournoyer jako artystki, której umiejętność silnego i elokwentnego wyrażania kobiecego punktu widzenia na tematy osobiste posłużyła jako wzór dla młodych reżyserów. W tym roku konkurs Cinéaste recherché(e), dzięki któremu Michèle rozpoczęła karierę animacyjną w NFB, jest dostępny tylko dla kobiet, aby zwiększyć ich udział w świecie animacji.”

Cournoyer została również wybrana tegoroczną laureatką nagrody Gubernatora Generalnego w dziedzinie sztuk wizualnych i mediów.

Powiązane artykuły